Wołowiec

Rakoń i Wołowiec

(od słowackiej strony)

1.06.2024

Zapraszamy na wycieczkę na jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr Zachodnich – Wołowiec. W przeszłości pasterze pędzili swoje owce aż na sam jego wierzchołek. Polscy bacowie nazywali górę Hrubym Wierchem, zaś słowaccy mówili na nią „Volovec”. Ostatecznie zwyciężyła ta druga nazwa – została ona przyjęta przez kartografów i przewodników tatrzańskich. Centralne usytuowanie wierzchołka zapewnia doskonałe widoki we wszystkich czterech kierunkach świata.
Największe wrażenie robią jednak – znajdujące się dosłownie na wyciągnięcie ręki – groźne urwiska Rohaczy. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających Wołowiec są kozice, która od dawna gromadzą się stadnie po obydwu stronach góry. Serdecznie zapraszamy na kolejną tatrzańską wędrówkę.

Sobota,  1.06.2024

4:30 – Bochniaz przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (KOŁO SĄDU) lokalizacja

Brzesko - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Gdów - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa: Pod Spálenou - Šindľovec, rázcestie – Adamcuľa - Ťatliakova chata - Sedlo Zábrať – RakońWołowiec ( 2064 m n.p.m.) – Rakoń - Sedlo Zábrať - Ťatliakova chata – Adamcuľa - Šindľovec, rázcestie - Pod Spálenou

Czas przejścia: około 7 h
Długość: 15,5 km
Przewyższenie: około 1100 m
Punkty GOT: 24 pkt.

SETKA: 1,14 pkt

GOT   Grupa górska
 7 Pod Spálenou - Ťatliakova chata 4.2 km 346 m Západné Tatry - SK
 7 Ťatliakova chata - Rakoń 2.4 km 515 m Západné Tatry - SK
3 Rakoń - Wołowiec T.02 Tatry Zachodnie
1 Wołowiec - Rakoń T.02 Tatry Zachodnie
2 Rakoń - Ťatliakova chata 2.4 km 11 m Západné Tatry - SK
4 Ťatliakova chata - Pod Spálenou Západné Tatry - SK
24 suma

Powrót: około 20:00-21:00

Członkowie PTTK  –  120

• - opiekę przodownika (ŁP);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • - ubezpieczenie turystyczne z Akcją Ratowniczą na Słowacji dla wszystkich uczestników wycieczki

Uwaga:

• - Zabieramy kije trekkingowe, raczki, odzież przeciwdeszczową, herbatę lub coś ciepłego do picia, zapas wody i jedzenia oraz dobry humor!
  • - Wejście i zejście tą samą trasą!
  • - na trasie schronisko