Wielki Sokół - Słowack...

Wielki Sokół - Słowacki Raj

2024-07-27

Góry bez granic

27.07.2024

Słowacki Raj

- Wielki Sokół

Słowacki Raj – najpiękniejsza część Słowackiego Krasu, kraina wapiennych, skalistych wąwozów, wąskich kanionów i wodospadów, skomplikowanych systemów jaskiniowych, ścieżek prowadzących przez wąskie kładki, mostki i drabiny, szlaki wzmacniane łańcuchami. To jeden z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. Objęty ścisłą ochroną w ramach utworzonego parku narodowego.
Wielki Sokół uważany za najdzikszy, najpotężniejszy, najdłuższy i najgłębszy wąwóz Słowackiego Raju o zboczach dochodzących do 300 metrów wysokości i przejściu przez zwężoną do jednego metra szerokości Kamienną Bramę w drugiej części Wielkiego Sokoła w romantycznym wąwozie zwanym Rothova roklina. Wędrówka tym wąwozem dostarcza niesamowitych wrażeń.

Sobota, 27.07.2024

5:30 – Bochnia - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (obok Sądu) lokalizacja

Brzesko - opcjonalnie - parking przy Intermarche -  (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa piesza:

(trudna – atrakcyjna krajobrazowo):

Sokol, horáreň – Glacká cesta – Pod Suchým vrchom – Malý Zajf – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská píla – Dedinky

Czas przejścia trasy : 6 godzin

Długość trasy: ~ 15 km
suma różnic podejść: 720 m

GOT: 22 pkt Slovenský raj – SK

Najwyższy punkt: Pod Suchým vrchom, 965 m n.p.m

Najniższy punkt: Sokol, horáreň, 610 m n.p.m.

planowany powrót do Bochni ok. 20:00-21:00

Członkowie PTTK  –  130

Sympatycy –  150

• opiekę przodownika (JS);
  • transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • ubezpieczenie NNW i KL (poszerzone o „Akcję Ratowniczą”) dla wszystkich uczestników

Dodatkowy koszt: wstęp do Parku Narodowego Słowacki Raj - normalny 3 euro, ulgowy 2 euro płatny gotówką.

Zdjęcia pochodzą ze strony: hasajacezajace.com