Twierdza Przemyśl

Kalwaria Pacławska /

Posada Rybotycka

11.11.2023 r.

11 listopada. Dzień szczególny dla wszystkich Polaków, nie zależnie od wieku, poglądów, religii. Na nas spoczywa obowiązek pamiętania o tym dniu i tym co nam on przyniósł w roku 1918.
Szczegółowy opis zmagań na frontach I wojny światowej a zwłaszcza w Galicji i walki o Twierdzę Przemyśl to główny cel naszej wycieczki. Jeden z fortów w Twierdzy Przemyśl który zwiedzimy będzie idealnym miejscem do przypomnienia historii, naszej historii, naszych dziadków, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce.
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej to kolejne miejsce, tym razem na mapie ważnych miejsc dla chrześcijan.
A w Posadzie Rybotyckiej zwiedzimy najstarsza murowaną cerkiew obronną na naszych ziemiach.

Zadbajmy w tym dniu o odpowiedni ubiór z elementami białymi bądź czerwonymi, można zabrać małe flagi biało czerwone. To nasze święto.

Sobota: 11.11.2023

wyjazd:

7:00 Bochnia - zatoczka przy kościele szkolnym (skrzyżowanie ul. Jana Matejki i ul. Bernardyńskiej)– współrzędne 49.968012713,20.424701)

7:15 Brzesko  -  (proszę zgłaszać przy zapisie)

W programie:

• - zwiedzanie jednego z wielu fortów Twierdzy Przemyśl (Twierdza Przemyśl to niezwykle ciekawe miejsce, robiące  ogromne wrażenie swoim rozmiarem - obwód zewnętrzny to aż 45 km!. Twierdza składa się łącznie z aż 48 fortów obronnych, w dniu wybuchu I Wojny Światowej stacjonowało w niej łącznie ok. 128 tysięcy żołnierzy.)
  • - zwiedzanie Kalwarii Pacławskiej - słynącej z małomiasteczkowej, drewnianej zabudowy i Sanktuarium - zwanego Jerozolimą wschodu.
  • - zwiedzanie Posady Rybotyckiej i obronnej cerkwi z bizantyjską polichromią

Planowany powrót ok. godz. 19:00 - 20:00

Członkowie PTTK  –  130

• - opiekę przewodnika (RK);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany tras wędrówek

w zależności od warunków atmosferycznych!