Tatrzańska Lodowa Świą...

Tatrzańska Lodowa Świątynia

9.03.2024

dodatkowy termin

W tym roku przypada 11 edycja - wnętrze kopuły zdobi monumentalna budowla z Londynu – Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey). Katedra królewska zbudowana w stylu gotyckim, od 1066 roku jest miejscem koronacji królów Anglii.
W Opactwie Westminsterskim pochowanych jest ponad 3300 osób. Oprócz członków rodziny królewskiej, także znane osobistości, takie jak Charles Dickens, Charles Darwin i Stephen Hawking.

Rzeźba powstała aby uczcić 15. rocznicę wizyty królowej Elżbiety II na Słowacji i w Tatrach Wysokich. To właśnie w tym opactwie odbyła się koronacja
Królowej Elżbiety II, a także obecnego Króla Karola III.

Nad arcydziełem pracowali rzeźbiarze z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski, którzy tchnęli życie w 225 ton lodu na które składało się 1880 bloków lodu. Głównym budowniczym stał się po raz kolejny utalentowany Adam Bakoš. Świątynia lodowa po raz kolejny została umieszczona w kopule o średnicy 25 m, a najwyższy punkt konstrukcji osiąga wysokość aż 11 m. Nowością w tegorocznej edycji jest to że przypadkowy gość może zabrać do domu wyjątkową pamiątkę dla kolekcjonerów - kulkę pamiątkową z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej! Ciekawostki, które można znaleźć w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej : miniatury klejnotów koronnych, lodowe krzesło koronacyjne (w którym można zrobić sobie zdjęcie), szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa, a także list od dziekana Opactwa Westminsterskiego skierowany do osób odwiedzających Tatrzańską Świątynię Lodową.

Serdecznie zapraszamy!

Sobota, 9.03.2024

6:00 – Bochnia - nowe miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (KOŁO SĄDU) lokalizacja

Brzesko - parking przy Intermarche - opcjonalnie (proszę zgłaszać przy zapisie)

Gdów - opcjonalnie (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa piesza:

Starý Smokovec ( szlak zielony – Hrebienok – zwiedzanie Tatrzańskiej Lodowej Świątyni – czas wolny – zejście do Starego Smokovca)

Trasa główna: Starý Smokovec – Hrebienok - Starý Smokovec

• - Czas przejścia: około 1 – 1:30 h w zależności od warunków atmosferycznych,
  • - przewyższenie: 250 m,
  • - długość: około 4,5 km

Trasa dla chętnych - dodatkowa: Hrebienok ( szlak zielony) - Nad Dlhým vodospadem - Vodopády Studeného Potoka - Rainerova Chata – Hrebienok

• - Czas przejścia: około 1:30 h,
  • - przewyższenie: około 420 m,
  • - długość: około 6,5 km

Powrót: około 19:00 – 20:00

Członkowie PTTK  –  120

• opiekę przodownika (ŁP);
  • transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • ubezpieczenie NNW i KL (poszerzone o „Akcję Ratowniczą”)

Uwagi:

• - trasa jest łatwa i do przejścia dla każdego,
  • - ze względu na porę roku zalecamy zabranie raczków
  • - na Hrebienioku jest schronisko
  • - chętni mogą udać się na dalszy spacer wzdłuż malowniczych Wodospadów Zimnej Wody, jednej z największej krajobrazowej atrakcji Tatr Słowackich