Szczyrk to miasto położone we wschodniej części Beskidu Śląskiego, w dolinie rzeki Żylicy u podnóża Skrzycznego (1257 m), najwyższego szczytu tej grupy górskiej Beskidów. Szczyrk, przede wszystkim, jest centrum narciarstwa, z licznymi wyciągami i trasami zjazdowymi, oraz kompleksem skoczni narciarskich na stoku Skalitego. Ale również w lecie oferuje wiele atrakcji dla turystów, w tym szlaki turystyczne piesze. W czasie pobytu w Szczyrku odbędziemy spacer deptakiem nad Żylicą i odwiedzimy m.in.: drewniany kościół – sanktuarium św. Jakuba, plac św. Jakuba, skocznie narciarskie i Muzeum Górskie.
Trasę pieszą górską odbędziemy szlakami tzw. Beskidu Węgierskiego, czyli grzbietu górskiego rozciągającego się od przełęczy Salmopolskiej przez Kotarz, Hyrc, Beskidek i przełęcz Karkoszczonka do Szczyrku Biłej. To dosyć wyrównany (ok. 900 m n.p.m.) odcinek głównego grzbietu Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, który oddziela dolinę Żylicy ze Szczyrkiem od doliny Węgierskiego Potoku z zabudowaniami Brennej. Po drodze odwiedzimy klimatyczne schronisko „Chata Wuja Toma”, gdzie będzie czas na krótki odpoczynek. Do przejścia mamy ok. 9 km, a przewidywany czas przejścia (liczony bez odpoczynków) to ok. 3 godzin. Na trasie jest łącznie 225 m podejść i 543 m zejść. Za przejście tej trasy regulamin GOT przewiduje 10 punktów.
W drodze powrotnej odwiedzimy Lanckoronę, będącą perełką na turystycznej mapie Małopolski. Jest ona uznawana za najbardziej urokliwą wieś w Polsce, a także często, ze względu na corocznie odbywający się tu w grudniu Festiwal Aniołów, określana jest także terminem „miasta Aniołów”. My odbędziemy spacer po lanckorońskim na rynku. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce i wizytówka wsi. Charakterystyczne zabudowania z domami podcieniowymi wokół rynku czynią go jednym z najładniejszych zespołów dawnego budownictwa drewnianego w Polsce. Nietypowe ukształtowanie terenu (spadziste, o nachyleniu blisko 10 procent), brukowe uliczki i otaczające je drewniane chałupy z XIX wieku sprawiają, że spacer po lanckorońskim rynku przenosi turystów w czasie o 150 lat wstecz. Dlatego nie bez powodu rynek w Lanckoronie określany jest często „żywym skansenem”, który różni się od pozostałych tego typu obiektów tylko tym, że jest pełny mieszkańców, gwarny, kolorowy. Kto jeszcze nie był w Lanckoronie musi to zobaczyć.
PROGRAM
Sobota, 20.07.2024
Wyjazd:
7:00 – Bochnia - miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja
Brzesko - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)
Gdów - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)
Program wycieczki:
Trasa piesza:
- czas przejścia: 2:45 godz.
- odległość: 9,3 km,
- suma podejść: 225 m,
- suma zejść: 543 m,
- punktów do GOT: 10.
Zwiedzanie:
Powrót: około 21:00
Koszt uczestnictwa:
Członkowie PTTK – 70 zł
Sympatycy – 90 zł
W tej kwocie zapewniamy:
Uwaga:
Członkowie PTTK z opłaconą składką mają ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zapisując się na Imprezę każdy jej uczestnik akceptuje regulamin!
Wycieczka odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy w zależności od warunków atmosferycznych.
Numer konta do wpłat:
Bank BNP Paribas SA 09175000120000000038613798
Zapisy oraz dodatkowe informacje w biurze Oddziału PTTK
ul. Oracka 2, 32 –700 Bochnia
tel.793 853 569, e–mail: pttkbochnia@gmail.com
PTTK Bochnia
2024-07-20