Słowacka Dolina Śmierci

śladami II wojny światowej

Słowacka Dolina Śmierci

1.05.2024

Zapraszamy na wycieczkę śladami II wojny światowej.
Przejdziemy spacerem na Baranie - szczyt na pograniczu polsko-słowackim, gdzie zapalimy ognisko. Następnie zejdziemy na słowacką stronę i poszukamy czołgów rozsianych na łąkach. To Słowacka Dolina Śmierci (słow. údolie smrti), miejsce upamiętniające zacięte walki między Armią Czerwoną a Wehrmachtem, gdzie pozostało wiele jednostek pancernych. Dzisiaj możemy oglądać zabezpieczone czołgi w postaci wolno stojących pomników. Odrestaurowane jednostki T-34 i T-34-85 rozsiane są w całej dolinie.

Następnie przejedziemy do wieży widokowej na Przełęczy Dukielskiej o wysokości około 50 metrów. Zobaczymy tam ciekawe zdjęcia historyczne, znaleziska z dukielskiego pola walki oraz wyjątkowe eksponaty techniki wojskowej. Z tarasu na wieży roztacza się wyjątkowa panorama na Beskid Niski.

Środa,  1.05.2024

6:30 – Bochnia - nowe miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja

6:45 - Brzesko - parking przy Intermarche - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa piesza:

• Olchowiec - Baranie (754 m n.p.m.) planowane ognisko - Vyšná Pisaná

Czas przejścia: około 3,5 h

Suma podejść 313 m
Długość: około 11 km

Dodatkowo:

• przejście Doliną Śmierci - oglądać będziemy radzieckie czołgi i ślady walk podczas II wojny światowej
  • zwiedzanie wieży widokowej na Przełęczy Dukielskiej

Członkowie PTTK  –  120

Dzieci (do 18 rż) –  90 zł

• - opiekę przewodnika (ŁS);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • - ubezpieczenie na Słowacji

Uwaga:

• we własnym zakresie płatny wstęp do Wieży: dorośli 1 euro, dzieci 0,5 euro (gotówką)
  • - wymagany dowód tożsamości
  • - można zabrać kiełbaski na ognisko