Jarabinský prielom - w...

Jarabinský prielom - wąwóz na Słowacji

2024-03-16

„Między Pieninami a Lubowelskimi Górami”

- Jarabinský prielom

Zapraszamy na wycieczkę na teren między Pieninami a Lubowelskimi Górami.

Przejdziemy przez Jarzębiński Wąwóz (Jarabinský prielom) - wyjątkowy chroniony rezerwat przyrody, który ma charakter od wąwozu do kanionu. Najpiękniejszym fragmentem przełomu jest 150-metrowy odcinek, przez który wąwóz wyłania się pod tzw. Łysą Skałą. W niektórych miejscach osiąga szerokość 100 m, ale stopniowo zwęża się do mniej niż 3 m i składa się z 5 kaskad. Przez wąwóz prowadzi ścieżka dydaktyczna, dzięki której zejście do wąwozu jest bezpieczniejsze i łatwiej dostępne, a także pozwala zwiedzającym podziwiać jego piękno z platformy widokowej. Wyjdziemy na Czarcią Skałę.

O tych terenach ciekawie na swoim blogu napisali My na Szlaku https://mynaszlaku.pl/jarabinsky-prielom-arzebinski-przelom-i-czarcia-skala/

Następnie przejedziemy do Litmanovej i po godzinnym spacerze wyjdziemy na
polanę Zvir - zwiedzić miejsce pielgrzymkowe. Kolejnym punktem będzie przejazd do uzdrowiska Drużbaki (Rużbachy Wyżne) i spacer (jeziorko Krater, trawertynowy wodospad).

W planie jest też odwiedzenie Nestville Park, gdzie będzie można wykupić zwiedzanie destylarni, odpocząć w restauracji lub pijalni czekolady. Planowany czas pobytu około godziny.

Sobota,  16.03.2024

7:30 – Bochnia - nowe miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (obok Sądu) lokalizacja

Brzesko - parking przy Intermarche - opcjonalnie (proszę zgłaszać przy zapisie)

W programie:

• - Jarzębina - Wąwóz JarzębińskiCzarcia Skała – Jarzębina (spacer ok.2 godz)
  • - Przejazd do Litmanowej - zwiedzanie miejsca pielgrzymkowego na polanie Zvir (ok.1,5 godz)
  • - Przejazd do uzdrowiska Drużbaki (Rużbachy Wyżne) – spacer (jeziorko Krater, trawertynowy wodospad)
  • - Przejazd do miejscowości Gniezdne – zwiedzanie Nestville Park (ok 1 -1,5 godz) - atrakcje dodatkowo płatne w euro.

Członkowie PTTK  –  110

Sympatycy –  130

• opiekę przewodnika (WP);
  • transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • ubezpieczenie na Słowacji