Góry dla seniorów...i ...

Góry dla seniorów...i nie tylko: Czupel

2024-05-04

z cyklu Góry dla Seniorów.... i nie tylko

Czupel (Beskid Mały)
i kaskada rzeki Soły

4.05.2024

Co nieco o Beskidzie Małym.
Beskid Mały to niewielkie, ale urokliwe pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich, położone na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Nazwa „Beskid Mały” właściwie mówi o tych górach wszystko: są niedużych rozmiarów, zarówno obszarowo (całe pasmo ma długość ok. 35 km i szerokość 12 km), jak i wysokościowo (żaden ze szczytów nie przekracza tysiąca metrów). Rzeka Soła dzieli pasmo Beskidu Małego na dwie grupy: grupę Łamanej Skały (część wschodnia) oraz grupę Magurki Wilkowickiej (część zachodnia). Najwyższym szczytem całego pasma jest Czupel (930 m n.p.m.) – zaliczany do Korony Polskich Beskidów i Korony Gór Polski.

Część autokarowo-kolejkowa wycieczki
W czasie wycieczki odwiedzimy trzy zapory wodne tworzące kaskadę Soły i trzy jeziora: Czanieckie, Międzybrodzkie i Żywieckie a także wyjedziemy kolejką linowo-terenową na Górę Żar, na której zbudowano czwarty zbiornik wodny. Góra Żar to wyjątkowe miejsce, z którego podziwiać można panoramę Beskidu Małego oraz jezior w przełomie rzeki Soły. U podnóża góry w 1935 roku powstało lotnisko szybowcowe, współcześnie działa tu także Górska Szkoła Szybowcowa. Żar przyciąga też amatorów paralotniarstwa. W drodze powrotnej zatrzymamy się nad Jeziorem Mucharskim. To malownicze jezioro powstało niedawno, bo dopiero w latach 1986 – 2016, przez spiętrzenie wód rzeki Skawy, która oddziela Beskid Mały od Beskidu Makowskiego.

Wędrówka piesza
Start trasy pieszej nastąpi z Przełęczy Przegibek (659 m n.p.m.), stąd udamy się niebieskim szlakiem do schroniska na Magurce Wilkowickiej. Po krótkiej przerwie kontynuować będziemy wędrówkę szlakiem niebieskim na Czupel (930 m n.p.m.), a następnie zmieniając kolor szlaku najpierw na czerwony a później na żółty, zejdziemy do Małej Tresnej. Trasa łatwa, dla każdego.

Po drodze czekają na nas liczne miejsca widokowe (choć sam szczyt Czupla jest zalesiony), szczególnie na odcinku szlaku żółtego, a także takie atrakcje geologiczne, jak: jaskinia Wietrzna Dziura (Smocza Jama) i Diabli Kamień.

Sobota,  4.05.2024

7:00 – Bochniaz przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja

Brzesko - opcjonalnie-  parking przy Intermarche - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Gdów - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa piesza:

• Przeł. Przegibek – schronisko na MagurceCzupel - Przysłop – Mała Tresna

Czas przejścia: czas przejścia: 3:40 godz. + czas wolny w schronisku ok. 1 godziny

- odległość 12 km,
- suma podejść 419 m,
- suma zejść: 695 m,
- punktów do GOT: 14.

Trasa objazdowa:

• - przejazd na trasie: trzy zapory wodne tworzące kaskadę Soły i trzy jeziora: Czanieckie, Międzybrodzkie i Żywieckie
  • - wyjazd i zjazd kolejką linowo-terenową na Górę Żar

Członkowie PTTK  –  100

Członkowie PTTK (uprawnieni do zniżek) - 95 zł

Sympatycy (uprawnieni do zniżek) - 115 zł

Uprawieni do zniżek:
bilety ulgowe przysługują:
• Dzieciom i młodzieży do 15 lat za okazaniem dokumentu stwierdzającego wiek.
• Młodzieży szkolnej na podstawie ważnej polskiej legitymacji szkolnej, legitymacji ISIC oraz EURO 26.
• Studentom do 26 roku życia (studenci, uczniowie urodzeni po 01.01.1998 r.) na podstawie ważnej polskiej legitymacji studenckiej, legitymacji ISIC oraz EURO 26
• Osobom po 65 roku życia (urodzeni przed 31.12.1959) za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek.

• - opiekę przewodnika (RR);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • - bilety na kolejkę

Uwaga:

• - wycieczka w specjalnej cenie, dofinansowana przez Zarząd Główny PTTK
  • - szczyt należy m.in. do Korony Polskich Beskidów i Korony Gór Polski
  • - bilet na kolejkę w cenie wycieczki

Wycieczka organizowana jest w ramach realizacji zadania „Wędruj z nami: Góry dla seniorów i … nie tylko – edycja wiosenna 2024”, które uzyskało dofinansowanie z Zarządu Głównego PTTK w wyniku konkursu na „Projekt działalności programowej oddziału PTTK” – edycja 2024r.