Diament Pieniński

2024-06-22

Diament Pieniński

22.06.2024

Odznaka „Diament Pienin” ustalona została w celu promocji regionu Pienin i aktywnego spędzania wolnego czasu, ustanowiona i nadawana jest przez Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy. Aby uzyskać Odznakę „Diament” należy pokonać w ciągu jednego dnia pasmo Pienin Małych, Pienin Właściwych i Pienin Spiskich kierując się od wschodu na zachód. Ponad 50 km marszu i ponad 2 tyś przewyższenia.

Sobota,  22.06.2024

00:00 – Bochniaz przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (KOŁO SĄDU) noc z piątku na sobotę lokalizacja

Brzesko - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Start wędrówki - ok 2.00 w sobotę

Aby uzyskać Odznakę „Diament Pienin” należy pokonać w ciągu jednego dnia pasmo Pienin Małych, Pienin Właściwych i Pienin Spiskich kierując się od wschodu na zachód. Dojście do początku trasy (Przełęcz Rozdziela) żółtym szlakiem od Jaworek.

Przebieg trasy:

• odcinkiem szlaku niebieskiego od Przełęczy Rozdziela do pawilonu wejściowego na zamek w Czorsztynie (w odcinku tym zawiera się przeprawa przez rzekę Dunajec w Szczawnicy),

• dalej, przeprawa wodna z Czorsztyna (sąsiedztwo zamku Czorsztyn) przez Jezioro Czorsztyńskie do Niedzicy,

• dalej, od zamku w Niedzicy czerwonym szlakiem do miejscowości Dursztyn,

• od Dursztyna szlakiem zielonym do mostu nad rzeka Białką (koniec trasy).

Aby uzyskać Odznakę „Diament Pienin” należy potwierdzić zdobycie następujących szczytów i miejsc:

• Wysoka (1050 m n.p.m.),

• Wysoki Wierch (898 m n.p.m.),

• Sokolica (747 m n.p.m.),

• Okrąglica – Trzy Korony (982 m n.p.m.),

• pawilon wejściowy w Czorsztynie lub przystań statków „Dunajec” i „Halny” – Czorsztyn,

• przystań statków „Dunajec” i „Halny” – Niedzica, naprzeciw punktu sprzedaży biletów,

• Żar (883 m n.p.m.).

• Potwierdzeniem zdobycia szczytu/miejsca jest pieczątka oraz dokumentacja fotograficzna. Na fotografiach zrobionych na zdobytych szczytach czy trasie powinien się znajdować turysta zdobywający Odznakę oraz tabliczka informacyjna z nazwą szczytu/miejsca i pieczęcie z wpisaną datą.

• Lokalizacja pieczątek:

• Wysoka – na szczycie, w drewnianej skrzynce,

• Wysoki Wierch – na szczycie, w drewnianej skrzynce,

• Sokolica oraz Okrąglica (Trzy Korony) – przed szczytem, w punkcie sprzedaży biletów PPN lub w drewnianych skrzynkach PTTK,

• pawilon wejściowy w Czorsztynie – w punkcie sprzedaży biletów do zamku Czorsztyn. W przypadku braku dostępu do pawilonu, dodatkowo jest drewniana skrzynka z pieczątką na przystani statków „Dunajec” i „Halny” po stronie czorsztyńskiej,

• Niedzica – przystań statków „Dunajec” i „Halny” – przed punktem sprzedaży biletów,

• Żar – na szczycie, w drewnianej skrzynce.

Orientacyjne dane:

długość około 50,5 km,

czas przejścia około 13 godz.,

podejść ↑2052 m, ↓2078 m.

Członkowie PTTK  –  150

• - opiekę przewodnika (ŁS);
  • - transport

Uwaga:

• - Z uwagi na dystans do pokonania oraz spore różnice wysokości, Odznaka skierowana jest dla wprawnych turystów. „Diament Pienin” wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrej kondycji!
  • - Podczas spaceru czekają nas dwie przeprawy przez Dunajec.
    Przeprawa w Szczawnicy pod Sokolicą - flisacy zaczynają pracę o 8 rano
    Przeprawa w Czorsztynie - ostatni rejs jest o 16.00
  • - Należy zapewnić sobie gotówkę na transport drogą wodną (ok 30zł)
  • - Osoby, które nie dadzą sobie rady z trasą, mogą zaczekać na busa, który w drodze powrotnej będzie zbierał wszystkich (lub wrócić na własną rekę).
  • - Godzina powrotu jest trudna do oszacowania, wycieczkę kończymy w Nowej Białej