Babia Góra - Polana St...

Babia Góra - Polana Stańcowa

2023-05-13

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Oddział w Bochni

zaprasza na wycieczkę

ODWOŁANA

13.05.2023

Babia Góra

Babia Góra nazywana jest „Królową Beskidów” a także „Królową Niepogody”. Pochodzenie nazwy Babiej Góry jest różnie tłumaczone – najwięcej wiąże się z jej kształtem, porównywanym do postaci niewiasty. Legendy głoszą, że szczyt jest zastygłą w oczekiwaniu na swojego ukochanego zbójnicką panną, albo że został usypany przez kobietę wielkoluda.
W języku staropolskim słowo „baba” oznaczało duże, masywne, ciężkie przedmioty. Od wieków Babia Góra i jej przyroda wywiera olbrzymi wpływ na ludzi mieszkających u jej podnóża.

Zapraszamy wszystkich chętnych turystów do osobistego sprawdzenia magii, pogody lub niepogody i wszelkich kaprysów, a także pozytywnych doznań związanych z Babią Góra – przy dobrej pogodzie oszołamiające widoki na Tatry i wszystkie okoliczne szczyty z naszego polskiego „Kilimandżaro”!

Sobota, 13.05.2023

6:30 Bochnia - zatoczka przy kościele szkolnym (skrzyżowanie ul. Jana Matejki i ul. Bernardyńskiej)– współrzędne 49.968012713,20.424701)

6:15 Brzesko - parking przy Intermarche - opcjonalnie (proszę zgłaszać przy zapisie)

Trasa piesza:

Polana Stańcowa – „Pański Chodnik” – Babia Góra ( szczyt zaliczany do Korony Gór Polskich i Korony Polskich Beskidów) – Przełęcz Brona – Mała Babia Góra* - Przełęcz Brona – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Zawoja, Markowa

Długość: około 13 km
Czas przejścia: około 5:30 h
Przewyższenie: około 900 m
Punkty GOT: 26 pkt.

Z gwiazdką (*) dla chętnych

Członkowie PTTK  –  100

Sympatycy –  120

• opiekę przodownika (ŁP);
  • transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;

Koszty dodatkowe:
Zakup biletu wstępu na teren Babiogórskiego Parku Narodowego: bilet normalny – 7 zł, bilet ulgowy – 3,50 zł

Z uwagi na specyfikę Babiej Góry ;) zalecamy zabrać ze sobą: czapkę, rękawiczki, ciepłą / nieprzemakalną kurtkę, kije trekkingowe / raczki.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany tras wędrówek

w zależności od warunków atmosferycznych!

Zapisy z równoczesną wpłatą (do 3 dni) oraz szczegółowe informacje

w biurze Oddziału,  telefonicznie lub mailowo.

ul. Bernardyńska 10, 32 –700 Bochnia