UNESCO. Świętokrzyskie. KRZEMIONKI, lub Krzemionki Opatowskie – rezerwat archeologiczny położony ok. 5 km od Ostrowca Świętokrzyskiego chroniący zespół neolitycznych kopalń KRZEMIENIA PASIASTEGO. Jest on formą skały osadowej zbudowanej głównie z krzemionki i kwarcu z niewielką domieszką ziaren węglanu wapnia oraz opalu. Zazwyczaj występuje w złożach wapienia w postaci bulwiastych konkrecji o średnicy nie większej niż 50–60 centymetrów. Bardzo często krzemień nazywany jest „polskim kamieniem szlachetnym”, ponieważ jego najpiękniejsza odmiana występuje tylko w jednym miejscu na całym globie – głównie w rejonie Krzemionek Opatowskich. Według archeologów był tam wydobywany już w czasach neolitu, kiedy to wykorzystywano go do produkcji małych siekierek, ozdób i figurek bóstw. Dziś używa się go głównie w jubilerstwie. Biżuteria wykonana z jego oszlifowanych kawałków zachwyca wyjątkową barwą i eleganckim charakterem. Krzemień pasiasty to kamień optymizmu, przypisuje się mu zdolność potęgowania wewnętrznej energii, zwiększa bowiem chęci do działania i uczy optymistycznego spojrzenia na świat.
https://photos.app.goo.gl/db1tqKQktimjiGXb8
Sandomierz. Wąwozy. Pokłady lessu były w wielu miejscach wymywane przez strumienie, co doprowadziło do utworzenia się charakterystycznych form erozyjnych (często o wysokości kilku metrów), których brzegi porośnięte są drzewami i inną roślinnością. Na zdjęciach Wąwóz św. Jacka Odrowąża i najbardziej znany Wąwóz Królowej Jadwigi.
https://photos.app.goo.gl/JKsZkW9AC2XxVidT8
Sandomierz. Położony malowniczo nad brzegiem Wisły, nazywany jest często Małym Rzymem, bo jak stolica Włoch – wybudowany został na siedmiu wzgórzach. Bazylika katedralna Narodzenia NMP - kościół gotycki wzniesiony ok. 1360. Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza. Ziemia Sandomierska to jedyne na świecie miejsce występowania krzemienia pasiastego. Ucho Igielne to, jak Furta Dominikańska, ostatnia istniejąca furta w murach obronnych Sandomierza. Zamek Królewski. Wybudowano go na polecenie Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego grodu. Wznosi się na wysokim wzgórzu, co zapewniało skuteczną obronę przed nieprzyjacielem.
2021-09-21