Świętokrzyskie skarby

Świętokrzyskie skarby

Podziemna trasa w Opatowie / Ćmielów - "porcelanowy" rynek / Zamek Krzyżtopór

29.08.2024

• - Słynne opatowskie piwnice, począwszy od średniowiecza, a szczególnie w wiekach XVI i XVII pełniły rolę magazynów kupieckich, gdyż Opatów położony był na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych.

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie – trasa typu piwnice i składy – gwarantuje niezwykłą podróż podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami, trwa ok. 45 minut. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków, a także obejrzeć wystawy, głównie o tematyce regionalnej.

Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie liczy ok. 500 metrów długości i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnię rynku. W podziemiach panuje stała temperatura – od ok. 8 do 12 stopni Celsjusza.

Rozciągające się pod powierzchnią Opatowa labirynty Podziemnej Trasy Turystycznej, to zespół piwnic i magazynów kupieckich, których historia sięga XV wieku.

• - Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce produkcji porcelany.
  • - zwiedzanie ruin Zamku Krzyżtopór, powstałej w latach 1621–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu.

Czwartek,  29.08.2024

7:00 – Bochniaz przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja

Brzesko - proszę zgłaszać przy zapisie

W programie:

• - zwiedzanie Nowego Korczyna
  • - zwiedzanie opatowskich podziemi - podziemna trasa turystyczna - 45 minut
  • - zwiedzanie Ćmielowa - porcelanowego rynku
  • - zwiedzanie zamku Krzyżtopór

Członkowie PTTK  –  130

Dzieci do 18 r.ż.- 100 zł

• - opiekę przewodnika (AK);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • - bilety wstępu i lokalnych przewodników

Dodaj do kalendarza 2024-08-29 07:00:00 2024-08-29 20:00:00 Europe/Warsaw Świętokrzyskie skarby krajoznawczą Świętokrzyskie skarby Podziemna trasa w Opatowie / Ćmielów - "porcelanowy" rynek / Zamek Krzyżtopór   29.08.2024       - Słynne opatowskie piwnice , począwszy od średniowiecza, a szczególnie w wiekach XVI i XVII pełniły rolę magazynów kupieckich, gdyż Opatów położony był na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych. Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie – trasa typu piwnice i składy – gwarantuje niezwykłą podróż podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami, trwa ok. 45 minut. W trakcie zwiedzania z… brak lokalizacji PTTK Bochnia pttkbochnia@gmail.com