Koskowa Góra i zamek w Dobczycach

- czas przejścia: 3,5 godziny
- punktów do GOT: 14
- skala trudności: średnia

Szczyt Koskowej Góry to płaski i rozległy wierzchołek, w większości bezleśny, dzięki czemu rozciąga się z niego szeroka panorama widokowa obejmująca cały horyzont, w tym Tatry. Dawniej pokrywały go pola uprawne, które z czasem zamieniły się w łąki, stopniowo zarastające lasem. Na szczycie góry umiejscowione są trzy przekaźniki telekomunikacyjne.

Kolejne ciekawe miejsca na trasie, które odwiedzimy, to:

• - Kliszczackie Ekomuzem w Bogdanówce, które powstało w 100-letniej stodole z inicjatywy Andrzeja Słoniny, nauczyciela, rzeźbiarza, animatora kultury i regionalisty. Główną atrakcją tego obiektu jest bogata kolekcja dawnych narzędzi i sprzętów używanych w rolnictwie. Pan Andrzej opowie nam o historii regionu i jego mieszkańcach (górali zwanych Kliszczakami),
  • - kaplica św. Anny w Więciórce - Polanie (jak podaje ludowa legenda, ta pochodząca z początku ubiegłego stulecia budowla, została zbudowana fundusze ze środków zgromadzonych przez okolicznych rozbójników),
  • - Parszywka (842 m n.p.m.) – mało wybitny szczyt we wschodniej części Pasma Koskowej Góry, zalesiony, ale w niektórych miejscach szlak prowadzi obrzeżem lasu i pól, skąd rozciągają się rozległe widoki na południe,
  • - „Wrzosowy Dwór” - położona wysoko w górach restauracja i hotel w formie dworu z drewnianych bali, w regionalnym stylu,
  • - murowana kapliczka na przełęczy między Koskową Górą a Parszywką - pochodząca z początku ubiegłego stulecia, z figurą (z nazwiskiem fundatora) przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci.

Druga część wycieczki poświęcona będzie na pobyt w Dobczycach. Odwiedzimy zamek, skansen i koronę zapory. Pełen wrażeń dzień zakończymy grillem na dobczyckim zamku.

Sobota,  17.08.2024

7:00 – Bochnia - miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja

Brzesko - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Gdów - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)

Program wycieczki:

Trasa piesza:

• Przejście na trasie: Bogdanówka – kaplica p.w. św. Anny w Więciórce (szlak czarny) – Parszywka – Wrzosowy Dwór – kaplica pod Koskową Górą (szlak żółty) – Koskowa Góra – Bogdanówka (szlak niebieski, potem czarny)

- długość trasy: 11 km
- suma podejść: 441 m
- suma zejść: 407 m
- czas przejścia: 3,5 godziny
- punktów do GOT: 14
- skala trudności: średnia

Zwiedzanie:

• - skansen w Dobczycach

• - zamek i korona zapory w Dobczycach

• - ognisko z kiełbaskami

Członkowie PTTK  –  80

• - opiekę przewodnika (RR);
  • - transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • - bilet wstępu
  • - ognisko z kiełbaskami

Uwaga:

• - wycieczka w specjalnej cenie, dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Bochni w ramach realizacji przez Oddział PTTK w Bochni zadania publicznego pn. "Góry dla seniorów...... i nie tylko" - edycja 2024.

Dodaj do kalendarza 2024-08-17 07:00:00 2024-08-17 20:00:00 Europe/Warsaw Koskowa Góra i zamek w Dobczycach z cyklu Góry dla Seniorów......... i nie tylko Koskowa Góra i zamek w Dobczycach   17.08.2024     Zapraszamy na kolejną wycieczkę w ramach cyklu „Góry dla seniorów i …. nie tylko”. Tym razem głównym celem naszej wycieczki będzie Koskowa Góra (867 m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim (dawniej zwano go Średnim). Wędrować będziemy szlakami turystycznymi (kolejno: czarnym, żółtym, niebieskim i znowu czarnym) tworzącymi wokół Bogdanówki pętlę o długości ok. 11 km. Dane trasy: - długość… brak lokalizacji PTTK Bochnia pttkbochnia@gmail.com