Góry Świętokrzyskie - Krzemionki

Góry Świętokrzyskie - Krzemionki

Góry Świętokrzyskie - Krzemionki

2023-03-11 06:30 - 20:00

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Oddział w Bochni

 

 

 

 

Góry Świętokrzyskie:

Krzemionki Opatowskie i Łysica

 

11 marca 2025

 


Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego (Krzemionki) w Sudole jest najlepiej zachowanym, najbardziej zróżnicowanym technicznie i kompletnym prehistorycznie kompleksem wydobywczym.

To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i poznać świat sprzed tysięcy lat. To podróż do czasów okresu neolitu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO w 2019 roku.
W programie: Muzeum Archeologiczne (Wystawa, Rekonstrukcja Pradziejowej Osady, Podziemna Trasa Turystyczna), Rezerwat Krzemionki.

 

 

PROGRAM

Sobota, 11.03.2023

           

Wyjazd:  godz. 6:30 – Bochnia

              godz. 6:50 - Brzesko

 

  • Zwiedzanie Muzeum (Wystawa, Rekonstrukcja Pradziejowej Osady, Podziemna Trasa Turystyczna), Rezerwat Krzemionki.

    Dzięki trasie turystycznej w Krzemionkach zobaczysz oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe - elementy, które tworzą wyjątkowy krajobraz zostawiony po dawnym przemyśle, który kwitł tu 5000 lat temu.

    Aż 500 metrów trasy prowadzi pod ziemią. To jedyny tego typu obiekt na świecie otwarty dla szerszej publiczności. Zobaczysz tu świetnie zachowane wyrobiska pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego. To najlepszy sposób, by uzmysłowić sobie, jak wyglądała praca neolitycznych górników.

    Życie codzienne i jego związki z górnictwem poznasz z kolei na multimedialnej wystawie "Władcy krzemienia". Zobaczysz tu rekonstrukcję osady - z modelami jej mieszkańców i ich zwierząt. Zobaczysz, jak wyglądał pochówek kultury mierzanowickiej. Nie brakuje też multimedialnych prezentacji oraz oryginalnych eksponatów – zabytków archeologicznych związanych z górnictwem w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu.

  • Trasa piesza: Kakonin – Przełęcz św. Mikołaja – Skała Agaty – Łysica (szczyt zaliczany do Korony Gór Polski) – Święta Katarzyna

 


Długość trasy: ~ 7,0 km;
suma podejść: ~ 285 m;
czas przejścia: ~ 3,0 godzin

GOT: 10 pkt.
grupa górska Ł.05

 

Koszt uczestnictwa:

Członkowie PTTK  –  140

Sympatycy –  150

W tej kwocie zapewniamy:

  • opiekę przodownika (JS);
  • transport autokarem, opłaty drogowe, parkingowe;
  • bilety wstępu do Muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • bilety wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

     

 

 

Można u nas płacić BONEM TURYSTYCZNYM

 Zapisy z równoczesną wpłatą (do 3 dni) oraz szczegółowe informacje

w biurze Oddziału,  telefonicznie lub mailowo.

ZAPISY również online przez >> FORMULARZ <<

Numer konta do wpłat:

Bank BNP Paribas SA     09175000120000000038613798

 

Członkowie PTTK z opłaconą składką mają ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.

Zapisując się na Imprezę każdy jej uczestnik akceptuje regulamin!

Wycieczka odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy w zależności od warunków atmosferycznych.

 

 

Zapisy oraz dodatkowe informacje w biurze Oddziału PTTK
ul. Bernardyńska 10, 32 –700 Bochnia
tel.793 853 569,   e–mail: pttkbochnia@gmail.com

Dodaj do kalendarza 2023-03-11 06:30:00 2023-03-11 20:00:00 Europe/Warsaw Góry Świętokrzyskie - Krzemionki Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział w Bochni         Góry Świętokrzyskie: Krzemionki Opatowskie i Łysica   11 marca 2025   Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego (Krzemionki) w Sudole jest najlepiej zachowanym, najbardziej zróżnicowanym technicznie i kompletnym prehistorycznie kompleksem wydobywczym. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i poznać świat sprzed tysięcy lat. To podróż do czasów okresu neolitu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO w 2019 roku. W programie: Muzeum… brak lokalizacji PTTK Bochnia pttkbochnia@gmail.com