Zapraszamy na kolejną w tym roku wycieczkę, organizowaną w ramach cyklu „Góry dla seniorów i …. nie tylko”. Tym razem zabierzemy Was w Beskid Niski, w okolice Gorlic, do krainy Łemków i wież naftowych.
W programie wycieczki:
- Skansen Naftowy „Magdalena” w Gorlicach,
- Zagroda Maziarska w Łosiu,
- Cerkiew w Kwiatoniu,
- Wysowa Zdrój – w tym wędrówka piesza na Jawor (Świętą Górę Łemków) i spacer po uzdrowisku.
Zwiedzanie rozpoczniemy od Skansenu Przemysłu Naftowego „MAGDALENA”, który został utworzony w Gorlicach na terenie dawnej kopalni. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić jak najwierniejsze odtworzenie historii gorlickiego zagłębia przemysłu naftowego i zachowanie jego pamiątek. W skansenie zapoznamy się z dawnymi narzędziami i urządzeniami, którymi ponad 100 lat temu wydobywano z ziemi ropę naftową, a także z dawnej wieży wiertniczej zobaczymy piękną panoramę Beskidu Niskiego.
Potem udamy się do Łosia – wsi łemkowskiej, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się dawniej wędrownym handlem mazią i smarami (używanymi głównie do smarowania osi drewnianych wozów). Zajęcie to do II wojny światowej było podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn – mieszkańców tej wsi. Przez dziesięciolecia, każdej wiosny, z Łosia wyjeżdżały specjalnie przystosowane wozy wypełnione mazią, smarami i olejami. Docierały one w głąb Polski, Rosji, na Litwę, Łotwę, Węgry, aż po daleki Siedmiogród. W Łosiu odwiedzimy muzeum Zagrodę Maziarską, w której zapoznamy się z tą dawną łemkowską profesją. Zespół muzealny tworzy tradycyjna zagroda łemkowska, a tematem wiodącym jego ekspozycji stałej jest właśnie maziarstwo. Cała zagroda jest przykładem łemkowskiej architektury Łosia końca XIX wieku. W jej skład wchodzi: chyża (chałupa) pochodząca z końca XIX. stulecia i towarzyszące jej budynki gospodarcze, tj. stodoła oraz spichlerz.
Kolejnym obiektem na trasie naszej wycieczki będzie dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Paraskewii w Kwiatoniu, która obecnie pełniąca rolę kościoła pomocniczego rzymskokatolickiej parafii w Uściu Gorlickim. Ten obiekt, pochodzący z 2. połowy XVII w, jest klasycznym przykładem łemkowskiej architektury cerkiewnej, a ze względu na swoje proporcje uważany jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Zachowało się w niej kompletne oryginalne wyposażenie, łącznie z ikonostasem. Ten obiekt, leżący na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w roku 2013 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Eksplorację Łemkowszczyzny zakończymy w Wysowej-Zdroju, niedużej miejscowości łemkowskiej leżącej w samym sercu Beskidu Niskiego, w pobliżu granicy ze Słowacją. Początki Wysowej jako uzdrowiska sięgają jeszcze końca XVIII wieku. Choć to mała miejscowość, to jest w niej – jak przystało na prawdziwe uzdrowisko – piękny Park Zdrojowy ze stylową, drewnianą pijalnią wód mineralnych, a także starym Domem Zdrojowym z początku XX wieku. Świadectwem wcześniejszej historii Wysowej, jako dawnej łemkowskiej wioski, jest drewniana cerkiew świętego Michała Archanioła z 1779 roku, w której wnętrzu zachował się kompletny barokowy ikonostas. Dwugodzinna trasa piesza zaprowadzi nas szlakiem turystycznym z Wysowej-Zdroju do skrytej na zboczach góry Jawor kaplicy Pokrowy, czyli kaplicy Opieki Matki Boskiej, wystawionej w 1929 roku koło źródła Głębokiego Potoku. Dla Łemków Jawor to Święta Góra, miejsce objawień maryjnych.
PROGRAM
Niedziela, 8.06.2025
Wyjazd:
7:00 – Bochnia - miejsce odjazdu - z przystanku: PLAC PUŁASKIEGO (koło Sądu) lokalizacja
Brzesko - opcjonalnie - (proszę zgłaszać przy zapisie)
W programie wycieczki:
- Skansen Naftowy „Magdalena” w Gorlicach,
- Zagroda Maziarska w Łosiu,
- Cerkiew w Kwiatoniu,
- Wysowa Zdrój – w tym wędrówka piesza na Jawor (Świętą Górę Łemków) i spacer po uzdrowisku.
Powrót: około 20:00
Koszt uczestnictwa:
W tej kwocie zapewniamy:
Uwaga:
Wycieczka w specjalnej cenie, dofinansowana przez Województwo Małopolskie.
Projekt „Wiosenne wędrówki 2025 z PTTK Bochnia” jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Członkowie PTTK z opłaconą składką mają ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zapisując się na Imprezę każdy jej uczestnik akceptuje regulamin!
Wycieczka odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy w zależności od warunków atmosferycznych.
Numer konta do wpłat:
Bank BNP Paribas SA 09175000120000000038613798
Zapisy oraz dodatkowe informacje w biurze Oddziału PTTK
ul. Oracka 2, 32 –700 Bochnia
tel.793 853 569, e–mail: pttkbochnia@gmail.com
2025-06-08 07:00 - 20:00