PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Imprezy » Kronika » 2008 » „Złazisko” – czyli młodzież na turystycznym szlaku

„Złazisko” – czyli młodzież na turystycznym szlaku

80 lat Oddziału PTT/PTTK

„Złazisko” – czyli młodzież na turystycznym szlaku

 

Z okazji swego jubileuszu bocheński Oddział PTTK podjął się organizacji wielu imprez turystycznych i konkursów (fotograficzny, literacki i plastycz-ny), których regulaminy zamieszczone są na stronie www oddziału.

W bieżącym roku mija 80 lat od powstania w Bochni pierwszej organizacji turystycznej. W roku 1928 z inicjatywy osiadłego w Bochni na kapłańskiej emeryturze ks. Walentego Gadowskiego powstał oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT), który działał aż do wybuchu II wojny światowej. W powojennej Polsce, w roku 1950, doszło do połączenia przedwojennych ogólnopolskich organizacji turystycznych, tj. Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK), w jedną organizację, która przyjęła nazwę: Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK).W roku 1954 oddział tego towarzystwa powstał w Bochni, i od tego czasu działa on w naszym mieście do dziś. PTTK jest więc spadkobiercą (w tradycji, jak i w działaniu) tych tak zasłużonych dla polskiej turystyki organizacji. Dlatego kolejne jubileusze bocheńskiego Oddziału PTTK zawsze nawiązują do roku 1928, tj. powstania w Bochni Oddziału PTT.

Jedną z jubileuszowych imprez było zorganizowane 17 kwietnia „złazisko”, w którym uczestniczyło ponad 400 uczniów z 8 szkół powiatu bocheńskiego. Młodzi turyści, w wiosennym słońcu, wędrowali szlakami Beskidu Wyspowego, aby następnie spotkać się przy wspólnym ognisku, które zapłonęło tuż poniżej Przełęczy Rydza–Śmigłego w miejscowości Chyszówki. Mimo wielu niedogodności na szlaku (błoto, a miejscami jeszcze śnieg) uczestnicy „złaziska” zachowali do końca doskonały humor, bawiąc się i śpiewając przy ognisku. Tak udana ze wszech miar impreza była także okazją do przekazania młodzieży pewnych treści historycznych. Przewodnicy i opiekunowie zaznajomili uczniów z ciekawymi epizodami toczących się w tej okolicy, w czasie I wojny światowej, bojów z udziałem samego Józefa Piłsudskiego. Podczas zakończenia „złaziska” prezes bocheńskiego Oddziału PTTK Wiesław Panek zaprezentował młodzieży sylwetki najbardziej zasłużonych dla bocheńskiej turystyki działaczy turystycznych PTT i PTTK.

Uczestnicy „złaziska” otrzymali okolicznościowe znaczki i dyplomy oraz nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe, które było głównym sponsorem imprezy. Wsparli ją też: „Good Luck”, Szkoła Podstawowa nr 5 oraz prywatni sponsorzy. Dzięki nim turyści mogli uczestniczyć w imprezie za symboliczną złotówkę. Główną nagrodę, tzw. „puchar obfitości” dla najliczniej reprezentowanej szkoły otrzymali reprezentanci I LO.

Spotkanie przy ognisku zakończył smaczny posiłek z „turystycznego kotła” przygotowany przez państwa Zawadów – gościnnych gospodarzy z Chyszówek. Pokrzepieni na duchu i ciele młodzi turyści udali się autokarami w drogę powrotną do Bochni.

Głównymi organizatorami „złaziska” byli przewodnicy, dwaj panowie „K”: ks. Krzysztof Czech – z parafii św. Mikołaja oraz Krzysztof Paduch – nauczyciel z I LO.

Ryszard Rozenbajgier
– wiceprezes Oddziału PTTK w Bochni

 

 

Kronika
  • img1