PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Imprezy » Kronika » 2010 » X Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

X Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

Święto Niepodległości

X Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

„Maszerują strzelcy, maszerują,
karabiny błyszczą, szary strój,
a przed nimi drzewa salutują,
bo za naszą Polskę idą w bój”
M. Kozar–Słobódzki

 

Pod Gorlicami, po wielkiej bitwie 2 maja 1915 r., został przerwany front rosyjski. Gen. Tadeusz Rozwadowski jako dowódca 12 Brygady Artylerii w 12 "Krakowskiej" Dywizji Piechoty odegrał jedną z kluczowych ról w tej majowej bitwie. Za główne źródło sukcesu 12 DP w pierwszym dniu bitwy, uznano współdziałanie artylerii z piechotą. Dokonany przez artylerię 12 DP wyłom (wzgórze Pustki) w linii obronnej wroga zaczął się rozszerzać, co umożliwiło zdobycie Gorlic. Rozwadowski zastosował nowy sposób użycia artylerii i należy do twórców i prekursorów tzw. Ruchomej zasłony ogniowej, polegającej na tym, że ogień artyleryjski postępował tuż przed atakującą piechotą. Metoda ta bardzo szybko weszła na trwałe do niemieckiego regulaminu walki jako tzw. Feuerwalze, a do francuskiego jako barrage roulant i zastąpiła stosowane wcześniej wielogodzinne ostrzeliwanie pozycji wroga, po których następował pochłaniający liczne ofiary szturm wojsk.

17 maja pod Jarosławiem Rozwadowski takim samym systemem, jaki zastosował pod Gorlicami, czyli ogniem artylerii, powstrzymał kontrnatarcie Rosjan.

W tym roku uczestnicy X Rajdu Niepodległości Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Bocheńskiego podążali śladami Bitwy Gorlickiej. Dwudniowa impreza historyczno – krajoznawcza dla młodzieży zorganizowana była przez Oddział PTTK w Bochni, a sfinansowana w dużej mierze przez Starostwo Powiatowe w Bochni. Program opracował W. Pałka - przewodnik i nauczyciel w Zespole Szkół w Dąbrowicy, który wspólnie z przewodnikiem Ł. Szotem prowadził Rajd.

Była piękna jesienna pogoda. W pierwszy dzień odwiedziliśmy: Kąśną Dolną – miejscowość związaną z I. J. Paderewskim (wielkim orędownikiem niepodległości Polski, Ciężkowice, Łużną–Pustki (wzgórze, cmentarz) i Cmentarną Górę w Gorlicach, gdzie została złożona wiązanka kwiatów i zapalono znicze. Było również przejście szlakiem turystycznym płn.częścią Beskidu Niskiego do Szymbarku przez Maślaną G., obok jeziorka osuwiskowego, zwanego Beskidzkim Morskim Okiem.

Wieczorem, już po kolacji w Bursie Zespołu Szkół w Dąbrowicy, przeprowadzony został konkurs krajoznawczo–historyczny związany z tematyką rajdową. Młodzież również wykonywała jesienne bukiety, które na drugi dzień zostały ocenione przez jury pod kierownictwem Dyrektora Zespołu Szkół w Dąbrowicy Roberta Twardosza i złożone przy pomniku Patrona w Dąbrowicy oraz na cmentarzu z I wojny światowej na Zoni w Sobolowie.

Rywalizację konkursową nieznacznie wygrała młodzież Zespołu Szkół nr 2 z Bochni, otrzymując piękny puchar jubileuszowego X już Rajdu.

W drodze powrotnej do Bochni odwiedziliśmy pomnik lotników lecących z zaopatrzeniem dla walczącej Warszawy, zestrzelonych przez Niemców w 1944 w Woli Nieszkowskiej. (Tekst i foto: W. Pałka)

 

Kronika
  • img1