PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Koło przewodników » Przewodnicy dzieciom

Przewodnicy dzieciom

Przewodnicy PTTK – Dzieciom

Tegoroczna akcja Przewodnicy PTTK – Dzieciom, polegała na zorganizowaniu 16 wycieczek dla dzieci i młodzieży „Szlakiem legend w Małopolsce”. Razem w nich uczestniczyło 1220 dzieci. Akcję małopolskich przewodników wspierał Małopolski Urząd Marszałkowski.

Krakowscy przewodnicy bezpłatnie oprowadzili dzieci po najcenniejszych zabytkach. I tak zwiedzając zamek na Wawelu odkryli legendę o smoku wawelskim pokonanym przez dzielnego szewca Skubę. Posłuchali opowieści o królowej Bonie, a także o żółtej ciżemce odnalezionej po prawie 400 latach za ołtarzem Wita Stwosza. Zapoznali się także z tajemnicami zamku w Wieliczce. W planach były także wycieczki górskie. Jedną z atrakcji było przejście szlakiem do schroniska na Starych Wierchach. Sądeccy przewodnicy zabrali dzieci na wycieczkę po Starym Sączu, gdzie trasa wiodła wzdłuż szlaku św. Kingi. Mali podróżnicy dotarli również do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedzili klasztor oraz ruiny zamku w Lanckoronie.

11 lutego 2010 – przewodnicy z Bochni (Wojciech Pałka, Łukasz Szot) także zabrali dzieci i młodzież z naszych okolic (Dąbrowica, Sobolów, Bochnia) na poszukiwanie legend w Małopolsce. Wyprawę zaczęliśmy od legendy o Soli i patronce górników, a więc wyruszyliśmy do Bochni. Następnie poprzez Kraków (kopiec Wandy i legenda o niej) do Olkusza – srebrnego miasta górników. Następnie przez zamek Rabsztyn (legenda O śpiących na zamku rycerzach) dotarliśmy aż do Ogrodzieńca (legendy: O czarnym psie i Skąpych braciach Bonarkach). Mimo trudnych zimowych warunków weszliśmy też na Górę Birów (rekonstrukcja grodu z XII wieku). W Ogrodzieńcu również zwiedziliśmy sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej.

W drodze powrotnej, w zajeździe „Kogutek” – przy poczęstunku odbyło się podsumowanie imprezy oraz rozdanie upominków i certyfikatów uczestnictwa wśród młodych uczestników. Ogłoszono także konkursu dla dzieci na zakończenie imprezy: „Szlakiem legend z przewodnikiem”.

Tego typu imprezy plenerowe dla dzieci i młodzieży oprócz celów poznawczych i wychowawczych, miały również pokazać pracę przewodników i rolę jaką odgrywają przewodnicy terenowi oraz górscy w obsłudze turystów i kreowaniu wizerunku regionu Małopolski.
(W. Pałka)


Kronika
  • img1