PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Imprezy » Kronika » 2009 » Nadanie imienia

Nadanie imienia

W I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni

Szkolne Koło Krajoznawczo–Turystyczne otrzymało imię

 

Wincenty Fereriusz Jakub Pol. Do tej pory znaliśmy go tylko jako wybitnego polskiego XIX–wiecznego poetę, geografa i kawalera Orderu Virtuti Militari. Dnia 23 października 2009 roku Wincenty Pol niektórym uczniom naszego liceum stał się szczególnie bliski. Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne obrało go bowiem swoim patronem!

Uroczystość nadania imienia odbyła się 23 października o godzinie 14.00. Na krótką prezentację słowno muzyczną zaproszono przedstawicieli bocheńskiego PTTK–u, dyrekcję naszego liceum oraz członków Koła. Honorowym gościem w tym szczególnym dniu był ks. Krzysztof Czech – wcześniejszy opiekun SKKT, od niedawna proboszcz parafii w Piwnicznej–Zdroju. To właśnie on razem z panem Ryszardem Rozenbajgierem dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej nadanie imienia.

Spotkanie zaczęto od kluczowego pytania. Dlaczego właściwie Wincenty Pol? Okazało się, że ma to duży związek z przedwojenną historią. Od roku 1921 w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni działało Szkolne Kółko Krajoznawcze prowadzone przez Piotra Galasa. Nosiło ono imię Wincentego Pola. Teraz zbiegała się zatem przeszłość z teraźniejszością. Poprzez ten symboliczny gest mogliśmy wspomnieć naszych poprzedników, okazać im szacunek i powrócić do dawnych tradycji.

Czyniliśmy to wszystko śpiewając piosenki, recytując wiersze i prezentując zdjęcia ze wspólnie odbytych rajdów. Zadumaliśmy się w górskich refleksjach Tetmajera, Baczyńskiego, Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej czy samego Wincentego Pola. Zabrzmiały dźwięki „Hawiarskiej Koliby” i „Dymu z jałowca”. Z sali 01 na moment przenieśliśmy się na wędrowne szlaki…Od dziś już chyba zawsze towarzyszyć nam będą owe magiczne słowa wypowiedziane przez nowego patrona SKKT. „W góry, w góry miły bracie! Tam przygoda czeka na cię”. (Ola Fortuna)

 

 

Kronika
  • img1