PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Koło przewodników » Ku Pamięci

Ku Pamięci

Pamięci Zbyszka Siwadłowskiego

 

 

Odszedł od nas 12 września br. szybko i cichutko, nie absorbując jak zawsze  swoją osobą  bliskich. Ostatnią niedzielną rundę w lasku kolanowskim „zaliczyliśmy” 12 dni przed Jego śmiercią. To był nasz stały zwyczaj od 20 lat. Nie brakowało mu kondycji, ale nieoczekiwanie  zahaczył o sprawy ostateczne.

W wieku 80 lat przeszedł z wnuczkami całe polskie Tatry a odśpiewane mu wtedy w siedzibie Oddziału PTTK „100 lat” nie wydawało się wygórowanym życzeniem. Trasę: Rozdziele – bacówka „Biały Jeleń” – Lipnica Murowana lub Rajbrot przemierzaliśmy co roku, ostatnio jesienią 2013.  W tym roku, ze względu na stan zdrowia, już nas nie mobilizował do wspólnej wędrówki. Bardzo kochał swoją rodzinę, szczególnie wnuczęta, dla których wiosną przygotowywał syrop sosnowy,  latem dużo soku z malin i aronii, a jesienią  miód. Troskę o rodzinę godził z umiłowaniem turystyki.

Młodość, jak całe ówczesne pokolenie okupacyjne, miał trudną. Pracował w tartaku w Kłaju, później przeniesiono go na tereny dzisiejszej Ukrainy, skąd w 1944 roku, przed rzezią UPA, uciekł w rodzinne strony. Na UJ ukończył leśnictwo, ale do połowy lat 60-tych pracował w lepiej płatnym budownictwie. Nadzorował m.in. budowę wielu szkół i ośrodków zdrowia w naszym powiecie. Bardzo stresującą funkcję kierowniczą w budownictwie zamienił na niżej wynagradzaną, ale spokojniejszą pracę w Dyrekcji Okręgowej Lasów Państwowych w Krakowie, skąd odszedł na emeryturę na początku lat 90-tych ub. wieku. Pozostawił po sobie dobre wspomnienia w każdym miejscu. Wszędzie ceniono Jego rzeczowość, spokój i życzliwość.

W pracach Zarządu bocheńskiego Oddziału PTTK brał udział przez ponad 20 lat i do roku 2012 uczestniczył niemal we wszystkich organizowanych przez Oddział imprezach. Szczególna przyjaźń połączyła Go z byłym prezesem Oddziału Zbyszkiem Siudakiem i autorami niniejszych wspomnień. Nie rzucał się w oczy, szedł swoim rytmem w towarzystwie wiernych przyjaciół, nie burząc swoim zachowaniem ustalonego porządku. Miał swoiste poczucie humoru, które w połączeniu z kulturą osobistą zjednywało mu zarówno młodych jak i starszych turystów. Nigdy nie preferował bardzo trudnych tras, bo jak powtarzał: „turystyka ma dawać luz psychiczny, pozwalać na kontemplację życia i przyrody”.    

 

Będzie nam Go brakowało, zarówno najstarszym „kumplom”, z którymi przewędrował kawał życia, jak i młodszym, chlubnie kontynuującym PTTK-owskie tradycje.

 

Cześć pamięci dobrego, życzliwego i uczciwego człowieka, przykładnego ojca rodziny i naszego przyjaciela turysty.

                                                               

                                                                                      Bolesław Wnęk i Stefan Malaca

 

 

Zbigniew Siwadłowski – ur. 17.06.1926, zm. 12.09.2014. Z wykształcenia mgr inż. leśnik, członek PTTK od roku 1959. Przewodnik beskidzki i terenowy, instruktor narciarski. Wieloletni członek Zarządu Oddziału PTTK w Bochni (w latach 1972-85 jego wiceprezes), przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej, członek Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Sądu Koleżeńskiego. Za swą działalność turystyczną odznaczony „Srebrną Honorową Odznaką PTTK” i brązową odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”. Naszego kolegę Zbyszka pożegnaliśmy na cmentarzu komunalnym w Bochni w środę 17 września 2014 roku.

Kronika
  • img1