PTTK Oddział w Bochni

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!

Zapisz Wypisz

akceptuję regulamin

Reklama

Home » Menu Główne » Imprezy » Kronika » 2009 » IX Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

IX Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

IX Rajd Młodzieży Ponadgimnazjalnej

IX Rajd Niepodległościowy Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Bocheńskiego odbył się w dniach 10 – 11 XI 2009. Udział wzięło 7 szkolnych drużyn pięcioosobowych wraz z nauczycielami – opiekunami. Sponsorem rajdu było Starostwo Powiatowe w Bochni, zaś organizacją zajął się bocheński oddział PTTK.

Program rajdu opracował, a także oprowadzał uczestników na trasie (wspólnie z przewodnikiem Łukaszem Szotem) – Wojciech Pałka – przewodnik oraz nauczyciel w Zespole Szkół w Dąbrowicy. W pierwszym dniu uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci związane z odzyskaniem oraz obroną niepodległości Polski. Złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze m. in. na cmentarzu wojskowym w Łowczówku oraz pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej na Jamnej. Był też spacer trasami turystycznymi Pogórza Ciężkowickiego.

Noclegu i gościny rajdowiczom użyczyła Bursa Zespołu Szkół w Dąbrowicy. Po zakwaterowaniu i kolacji odbył się konkurs krajoznawczo–historyczny (związany z trasą i tematyką rajdu) – zwyciężyła drużyna II LO z Bochni. Jury oceniło również najpiękniejsze „jesienne wiązanki – suche bukiety” wykonane przez młodzież poszczególnych drużyn – I miejsce drużyna ZS z Dąbrowicy. Zwycięscy otrzymali nagrody – pamiątkowe wydawnictwa książkowe. Trzecia główna nagroda przypadła najliczniejszej drużynie na Rajdzie – czyli młodzieży Z S nr II z Bochni (zajęli wolne miejsca przeznaczone dla Łapanowa). Wszystkie drużyny otrzymały mapy turystyczne terenu Małopolski oraz wydawnictwa okazjonalne. Wieczorem opiekunowie grup rajdowych spotkali się wspólnie razem z przewodniczącym Rady Powiatu – Ryszardem Rozembajgierem przy kawie, wymieniając pedagogiczne oraz rajdowe spostrzeżenia i doświadczenia.

W drugim dniu rajdu przy śniadaniu odwiedził nas dyrektor ZS w Dąbrowicy – Rafał Twardosz. Po zapaleniu znicza pod pomnikiem Patrona szkoły prof. Jana Z. Włodka, trasa wiodła na cmentarz wojskowy na Zoni w Sobolowie. Kilka dni wcześniej młodzież naszej szkoły uporządkowała ten pięknie położony cmentarz. Tam też młodzież złożyła kwiaty oraz własnoręcznie wykonane jesienne wiązanki – suche bukiety. Niestety z powodu ciągłego deszczu zamiast uroczystej polowej mszy św. na Zoni, odbyło się nabożeństwo w kościele w intencji Ojczyzny w Sobolowie, które odprawił ks. proboszcz S. Jachym. Po tych patriotycznych uroczystościach zakończono kolejny – IX już Rajd Niepodległości.

Pogoda była raczej deszczowa, ale młodzież była odpowiednio przygotowana do każdych warunków pogodowych. Pozytywnie oceniono wiedzę oraz zaangażowanie uczestników.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowym X Rajdzie!. (Tekst i foto: W. Pałka)

• img1