PTTK Oddział w Bochni

Oddział PTTK w Bochni

ul. Bernardyńska 10

32-700 Bochnia

 

POKAŻ NA MAPIE!

tel/fax. 0-14 612-27-62

pttkbochnia@interia.pl

Numer konta: KBS Oddział w Bochni 43 8591 0007 0080 0299 5755 0001

Newsletter PTTK

W prosty sposób zapisz się do naszego newslettera!

 

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualnych promocji oraz planowanych wypraw i wycieczek!


Zapisz Wypisz   

akceptuję regulamin

FACEBOOK
Reklama

Home » Menu Główne » Imprezy » Kronika » 2009 » II Gorczański Rajd Młodych

II Gorczański Rajd Młodych

Kraina Gorców – Ziemia gościnna dla każdego...

 

W dniach 2–3 czerwca odbył się II Gorczański Rajd Młodych. Jest to piękna idea ks. Krzysztofa Czecha, pomysł ten jest wspólnie realizowany z bocheńskim oddziałem PTTK w Bochni. Do udziału w rajdzie zostali zaproszeni uczniowie wszystkich bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych..

Zespół Szkół Nr 3 reprezentowali uczniowie klasy ITEc w składzie: Michał Górski, Mirosław Statek, Jakub Korta, Sebastian Kłóś, Sławomir Pachołek, Maciej Mądry. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Anna Szewczyk. Nasza grupa wspólnie z drużyną rajdową z Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego pod opieką pani Katarzyny Kruczek i Barbary Kapałki pokonała „trasę nr 4”. Pasterzował nam pan przewodnik Tomasz Kozłowski–Fischer. Trasę rozpoczęliśmy z Rzek malowniczo położonych w dolinie rzeki Kamienica, stąd wyruszyliśmy na Gorc, i dalej przez przełęcz Przysłop do Ochotnicy Górnej. Sprzyjała wędrującym piękna pogoda, niebo pełne błękitu, słoneczko do którego można było biec gorczańskimi polanami. Wokół rozpościerały się przed naszymi oczami panoramy z widokiem na Jaworzynę Kamienicką, skrzącą się w słońcu Bulandową Kapliczkę, dwóch braci Kudłoń i Turbacz – świętą górę Gorców. Tatry przed nami wyłoniły się jak na dłoni, ośnieżone jeszcze ostatnimi śniegami. Takie małe wniebowzięcie wędrujących.

Pokłoniliśmy się pięknie za ten cud Matce Boskiej – Królowej Gorców. Tutaj wszędzie czuje się pierwiastek sacrum, szczególną chwilą dla nas była wspólna modlitwa na Anioł Pański na Przełęczy Przysłop. (No to co? Modlimy się! Powiedziała pani Basia Kapałka z Budowlanki, patrząc na zamyślone nasze twarze urzeczone pięknem Gorców, podczas gdy Tomek przypominał rok 1944). Cudowne kaplice w których cicho mieszkają Piety, strzegą tej gorczańskiej ziemi i wędrujących jej górskimi traktami.

Wszystkie grupy spotkały się w Ochotnicy, tutaj przybyliśmy na nocleg. Wieczór spędziliśmy przy ognisku, wspólnie śpiewaliśmy piosenki rajdowe, a puentą tych wszystkich zaśpiewanych pieśni może być refren wiersza Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham”. Młodzi wspaniali ludzie zaprezentowali swoją wiedzę w Konkursie wiedzy o Gorcach, pięknie się wszyscy przygotowali podczas trasy, słuchając gawęd przewodnickich (Dziękujemy, Panie Tomku!), uzupełniając potem wiedzę z przewodników i map. Młodzież wzięła udział w Konkursie Piosenki Rajdowej. Nasza reprezentacja wraz z grupą rajdową z Budowlanki zaśpiewała wspólną pieśń „Nie będę się więcej bał, bo Aniołów wokół mam”. Piosenki tej nauczył nas nasz pan przewodnik Tomasz Kozłowski–Fischer. Wielkie dzięki mu za to. A prawdziwym przebojem stała się ukraińska pieśń „O Smereku” (Mój ty śliczny, zielony świerczku, czemu Ty rośniesz tak daleko?), przywieziona przez Tomka z Ukrainy z jego ukochanych wypraw w góry ukraińskie, Gorgany i Czarnohorę. Ilonko z Budowlanki, ślicznie Ty śpiewasz już Smereka!

Nasza grupa zajęła I miejsce w Konkursie udzielania I pomocy przedmedycznej na szlaku – dziękujemy w tym miejscu Michałowi Górskiemu i Mirkowi Statkowi za godną reprezentację i doskonałe przygotowanie. Podziękowania składamy pani profesor Bożenie Kupiec za przygotowanie młodzieży. Wspólnymi siłami uplasowaliśmy się na II pozycji w reprezentacji szkół podczas Rajdu. I to nam daje wiele radości i wspólnych uśmiechów, takich że na miły Bóg, wspólnymi siłami to człowiek i góry może przenosić.

Pięknych chwil na tym rajdzie trudno zliczyć, tak ich było wiele, a może jeszcze więcej. We wtorek dotarliśmy na Lubań. Tutaj w górskiej ciszy pośród jesionów i strzelistych smreków, na rozłożystej polanie gościnnej odbyła się msza św. celebrowana przez Księdza Krzysztofa Czecha. Jeszcze brzmią w tej ciszy gorczańskiej słowa naszej wspólnej modlitwy powszechnej. Oprawę mszy św. przygotowała pięknie grupa z I Liceum Ogólnokształcącego. Gdy schodziliśmy z Gorców w pasmo Pienin, prowadziło nas słońce.

Podczas zakończenia Rajdu wręczono uczestnikom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Otrzymaliśmy bębenek na którym wygrać możemy nasze szczęście, apteczkę w razie potrzeby, i termos na naszą wspólną drogę. Każda grupa ułożyła na pożegnanie fraszkę rajdową. My ułożyliśmy ją wspólnie. Dedykujemy ją wszystkim uczestnikom i Organizatorom Rajdu.

Na II Gorczański Rajd Młodych

Sześć kuchcików od Tischnera
Idzie dzisiaj na Rajd Czecha
Słychać echa, że za Pan Brat
(Wierz mi, bracie, to nie picem)
idzie Król Kazimierz ze Staszicem,
a za nimi Konar bieży.
Któż nam dzisiaj nie uwierzy,
W szczęście, które w parach chodzi,
Bo z tych Gorców się wywodzi.

I cichutko sobie gwiżdże...
W Smrekach, W Smrekach,
W Dalach, w Dalach...

(Ludzieńkowie Tischnera)

Dziękujemy wszystkim Organizatorom, Przewodnikom i Opiekunom Rajdu. Do zobaczenia na szlaku!

 

 

Kronika
  • img1